Sitedeki Yeriniz : Ana Sayfa » Etkili Dinleme Üzerine

Etkili Dinleme Üzerine

Başarılı bir iş yaşamının önemli unsurlarından olan etkili ve doğru dinleme sizi olası birçok problemden kurtaracaktır.

Doğru tedaviyi uygulayabilmek için teşhisin nasıl doğru konulması gerekiyorsa, başarılı bir satış için müşteriyi dinlemek ve ne istediğini tam anlamak aynı derecede önemlidir.

Müşteri konuşurken yorum yapmayın ve sadece dikkatle dinleyin. Bu sırada başka bir şeyle ilgilenmeyin. Elinizde bir şey varsa mümkünse bırakın. Farkında olmadan elinizdekiyle oynamanız müşterinizin ve sizin dikkatinizi dağıtacaktır.

Müşterinizi dinlediğinizi mimik ve baş hareketlerinizle hissettirin. Bu sırada da rahatsızlık vermeyecek şekilde göz temasında kalın.

Müşteriniz sözünü bitirdiğinde veya arada konuyu daha iyi anlayabilmek için sorular sorun veya yorum yapın. Bu noktada asla peşin fikirli olup sonucu istediğiniz noktaya getirmek için yönlendirici yorumlar yapmayın ve o yönde sorular sormayın. Ya da “konu bir an önce bitsin de işime bakayım” düşüncesiyle görüşmenizi kısa kesmeye çalışmayın. Beş müşteriyle görüşüp başarısız, verimsiz bir gün geçirmektense tek müşteriyle ilgilenin olumlu sonuç elde edin.

Dinlemek sadece kulakla değil, gözle ve bedenle de yapılan bir eylemdir. Kulaklarınız karşınızdaki kişinin sözlerini duyarken gözleriniz, elleriniz ve hisleriniz de kişinin beden dilini dinler ve yorumlar. Kişinin sözlerle anlatamadığı veya iletmek istemediği konuları beden dili açığa vurur. Bakışlar, ses tonu, beden duruşu en iyi ipucu veren unsurlardır.

Ürünü almakta tereddüt eden müşteri karasızlık sebebini her zaman söylemez. Sizin her söylediğinize itiraz eder ve sözlerinizi olumsuz bir açıdan bakarak görüşlerinizi çürütmeye çalışır. Bu süreçte müşteri alım kararından vazgeçmeye doğru gitmektedir. Eğer müşterinin alım kararı vermemesinin arkasındaki sebep bulunamazsa satış başarısız olacaktır. Burada yine doğru sorular sorularak ve müşteri iyi dinlenerek hangi konu sebebiyle kararsızlık yaşadığı bulunmalı ve konuyla ilgili tereddütleri giderilmelidir.